Moldova își reconfirmă parcursul european la primul Forum al Extinderii UE

[Timpul] 19/11/2025

Republica Moldova și-a reconfirmat ferm parcursul european în cadrul primului Forum al Extinderii Uniunii Europene, organizat astăzi la Bruxelles de comisarul european pentru Extindere, Marta Kos. La eveniment au participat prim-ministrul Alexandru Munteanu și ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugen Osmochescu. Forumul, desfășurat în premieră, a oferit o platformă de dialog strategic între țările candidate și instituțiile europene, fiind un prilej pentru Republica Moldova de a-și reafirma angajamentul față de valorile europene și de a sublinia ritmul reformelor interne. În intervențiile sale, Eugen Osmochescu a reiterat că Republica Moldova continuă să dezvolte o economie sustenabilă, modernă și inovatoare, în pofida provocărilor de securitate din regiune. Extinderea UE (…)


    Trimite Email

Alte articole din Timpul

Valeriu Munteanu: Rusia recrutează studenți români sub masca „burselor educaționale”
„Pe rețelele sociale și în mediul online au apărut în ultimele (…)
[Timpul] - 19/11/2025
Slusari critică practicile magazinelor: produsele autohtone stau pe rafturile de jos
Alexandru Slusari acuză unele rețele de supermarketuri că (…)
[Timpul] - 19/11/2025
Hotelul Național rămâne și astăzi un pericol deschis pentru minori. Ceban nu face nimic
Hotelul Național reprezintă încă un pericol. În acest sens, doi (…)
[Timpul] - 19/11/2025
Igor Boțan: Rusia se comportă ca un imperiu care acum este în perioada de extindere
Rusia se comportă ca un imperiu care acum este în perioada de (…)
[Timpul] - 19/11/2025
Influencerul Nanu Danu rămâne după gratii
Influencerul Daniel Cebotari, cunoscut în mediul online drept (…)
[Timpul] - 19/11/2025
Corupție! Pierderi de milioane la Energocom în 2023. Curtea de Conturi semnalează nereguli
Curtea de Conturi a constatat pierderi de 315,5 milioane de lei în (…)
[Timpul] - 19/11/2025


[Toate articolele din: Timpul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY