Merz cere o Europă mai suverană: Nu ne mai putem baza pe America, China sau Rusia

[Timpul] 18/11/2025

Europa are nevoie de mai multă suveranitate şi de mai puţină birocraţie şi reguli bancare care o frânează, a pledat luni cancelarul german Friedrich Merz, în ajunul unui summit cu privire la digitalizare la Berlin. Asocierea suveranităţii cu Europa „este la origine o formulare franceză mai degrabă decât germană”, dar „astăzi o preiau pentru că o consider necesară”, a declarat liderul german în cadrul unui forum economic la Berlin, organizat de cotidianul bavarez Suddeutsche Zeitung. „Trebuie să devenim mai suverani şi independenţi în numeroase domenii politice şi economice”, a declarat cancelarul Merz, subliniind că Germania şi Europa nu mai pot să se „baze pe faptul că America ne apără, că China ne furnizează materii prime sau că Rusia va fi într-o zi un garant al păcii”. Afirmaţiile (…)


    Trimite Email

Alte articole din Timpul

A murit Ilie Ilașcu, fost deținut politic al regimului separatist de la Tiraspol
Familia anunță încetarea din viață că lui Ilie Ilașcu, unul din (…)
[Timpul] - 18/11/2025
Dorian Istratii, deputat PAS, confirmă acuzațiile avocatului lui Vlad Plahotniuc: Dosarul merge repede că nici el nu reușește să-l citească
Deputați ai guvernării PAS se arată satisfăcuți de faptul că (…)
[Timpul] - 18/11/2025
Ceban, pierde în instanță: Plângerea depusă împotriva emisiunii Ora de ras, respinsă
Judecătoria Chișinău a respins acțiunea intentată de edilul Ion (…)
[Timpul] - 18/11/2025
Piața imobiliară din Capitală se prăbușește: Tranzacțiile au scăzut cu aproape 70%
Vânzările apartamentelor din Capitală au scăzut cu aproape 70% (…)
[Timpul] - 18/11/2025
Belous, specialistă în circ ieftin! Acuzații nefondate la adresa lui Ion Terguță
Ajustarea bugetară privind cele 700 de milioane de lei planificate (…)
[Timpul] - 18/11/2025
Datoria Moldovei urcă spre praguri sensibile: fiecare cetățean „poartă” 53.000 de lei
Datoria de stat a Republicii Moldova a ajuns la 127,2 miliarde de (…)
[Timpul] - 17/11/2025
Criză energetică reluată în Transnistria: gaze tăiate, cărbune aprins și economie impusă
În regiunea transnistreană a fost reintrodus regimul strict de (…)
[Timpul] - 17/11/2025


[Toate articolele din: Timpul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY