30 de zile, 7 explozii, 4 morți. România arde, soluțiile întârzie. Ce spun specialiștii

[Mediafax] 16/11/2025

De la București la Dej, Râmnicu Sărat și Balș, aceeași poveste se repetă: deflagrații, detonări, oameni răniți sau uciși și un sentiment tot mai mare de nesiguranță. În tot acest timp, nici o măsură clară care să prevină următoarea tragedie. „România pare să funcționeze pe muchie de cuțit, iar fiecare zi în care tăcerea și pasivitatea persistă adâncește o potențială criză de siguranță, pe care nimeni nu ar trebui să o ignore. Pe baza știrilor din presa națională și locală, pentru perioada 17 octombrie 2025 – 16 noiembrie 2025 am găsit 7 incidente majore legate de gaze (explozii, incendii sau avarii la rețele de gaze, cu evacuări sau victime), transmite Dumitru Chiseliță, președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI). Acesta a făcut o listă a incidentelor identificate în ultimele 30 (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

Prizonierii eliberați din Belarus spun că nu își regretă faptele
Maria Kalesnikava a fost una dintre liderele protestelor de masă (…)
[Mediafax] - 14/12/2025
Guatemala declară stare de urgență după atacuri armate soldate cu cel puțin cinci morți
Guatemala a declarat stare de urgență în vestul țării, duminică. (…)
[Mediafax] - 14/12/2025
Universitatea Craiova învinge, în deplasare, FC Hermannstadt, în etapa a 20-a din Superligă
Universitatea Craiova reintră în lupta pentru prima poziție. (…)
[Mediafax] - 14/12/2025
Horoscop 15 decembrie 2025: Zodiile care trebuie să fie atente: Tensiuni la bani, întârzieri și recunoaștere neașteptată
Berbec Planurile financiare par stabile, deoarece veniturile (…)
[Mediafax] - 14/12/2025
Când ceața devine capcană: șase turiști pierduți în Maramureș, un om de 67 ani salvat din râpă
Salvatorii montani ai Serviciului Public Județean Salvamont (…)
[Mediafax] - 14/12/2025
Exclusiv Gândul: Caz de lepră confirmat în Croația. România a raportat deja două îmbolnăviri
Institutul Croat de Sănătate Publică din Zagreb a confirmat primul (…)
[Mediafax] - 14/12/2025


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY