2026, an de sacrificiu pentru bugetarii de la centru. Lefuri tăiate, șomaj

[Cotidianul] 12/11/2025

Potrivit declarațiilor liderului UDMR, Kelemen Hunor, 2026 va fi considerat un an de tranziție, iar angajații vor simți deja efectele tăierilor, ce vor viza fie reducerea salariilor, fie disponibilizări de personal. „2026 va fi un an de tranziție, dar din 2027 nu va mai exista posibilitatea de a face reduceri. Va trebui să ne încadram în plafonul stabilit pentru fiecare unitate administrativ-teritorială”, a explicat Kelemen Hunor. Decizia de reducere a cheltuielilor este un compromis adoptat după trei luni de discuții interne în cadrul coaliției, dar aceasta vine cu un preț semnificativ. Liderul UDMR a precizat că, pentru administrația centrală, reducerile vor fi mai mari decât 10%, dar nu vor fi aplicate uniform. Unele ministere, cum ar fi cele din domeniul educației și culturii, vor (…)


    Trimite Email

Alte articole din Cotidianul

“Politicienii au avut o abordare cinică și disprețuitoare la adresa profesorilor” – lider sindical, pentru Cotidianul
Greva a coincis cu rocada guvernamentală dintre Nicolae Ciucă și (…)
[Cotidianul] - 12/11/2025
Se lansează Registrul Unic al Transparenţei Intereselor – toate întâlnirile aleșilor neamului, la vedere
”Secretariatul General al Guvernului lansează noua platformă RUTI (…)
[Cotidianul] - 12/11/2025
Cresc sau nu taxele românilor după 1 ianuarie 2026? Reacția de la Cotroceni
Șeful statului a declarat miercuri că nu există, în acest moment, (…)
[Cotidianul] - 12/11/2025
Fără consens după discuțiile de la Cotroceni. Răspunsul Ministerului Justiției pentru Cotidianul
Conform unor surse din interior, magistrații au mers la întâlnire (…)
[Cotidianul] - 12/11/2025
Nicușor Dan vrea să știe de ce nu mai sunt anchetați judecătorii și procurorii
Într-o conferinţă de presă susţinută miercuri, Nicuşor Dan a făcut (…)
[Cotidianul] - 12/11/2025
Grideanu, despre RUPEREA Coaliției de guvernare. Cât mai rezistă cu Bolojan
Divergențele din coaliție sunt o normalitate Într-o intervenție (…)
[Cotidianul] - 12/11/2025
ALEGERI PRIMĂRIA CAPITALEI. Grindeanu vede 2 mari pericole pentru Băluţă
„Cătălin Drulă și Ciprian Ciucu sunt principalii mei contracandidați,
[Cotidianul] - 12/11/2025


[Toate articolele din: Cotidianul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY