Nicușor Dan, spovedanie în fața patronilor români: Da, avem birocrație și Codul fiscal se schimbă prea des
[Cotidianul] 10/11/2025
Președintele a subliniat importanța IMM-urilor pentru economia românească, care reprezintă 99,7% din totalul companiilor active din țară și generează 56% din valoarea adăugată brută. Cu toate acestea, el a semnalat trei mari provocări pentru sectorul privat: lipsa predictibilității fiscale, birocrația excesivă și dificultățile de finanțare. De asemenea, a subliniat că statul trebuie să creeze un parteneriat real cu mediul de afaceri, axat pe dialog, simplificarea procedurilor și stabilitate fiscală. În continuare, președintele și-a exprimat angajamentul de a îmbunătăți interacțiunea dintre stat și mediul privat, spunându-le antreprenorilor că preocupările lor vor fi ascultate și că se vor face reforme pentru o economie românească mai competitivă. Mesajul președintelui României, Nicușor (…)
Alte articole din Cotidianul
Ciolacu a revenit pe TikTok: Ce mai faceți? Eu nu mai sunt șef la Ciuma Roșie
Mărturisind că de-abia ce și-a recuperat contul, pentru că-i (…)
[Cotidianul] - 10/11/2025
START Cel mai mare festival de film românesc din SUA. România luptă pentru Premiile Oscar 2026, ce film bun avem
Sub tema „New Romanian Perspectives”, festivalul aduce în fața (…)
[Cotidianul] - 10/11/2025
Fost judecător CEDO intervine in scandalul Gheorghiu-CSM. Limitele declarațiilor politice
Iată poziția Iuliei Motoc: „Pentru ca am fost judecător CEDO (…)
[Cotidianul] - 10/11/2025
ANAF, controale la nunți și botezuri. Fiscul merge la 80 de adrese
Conform ANAF, de luni sunt vizați 80 de organizatori de evenimente (…)
[Cotidianul] - 10/11/2025
România, copilul sărac al Europei cu facturi de lux la energie. Întrecem țări cu salariul minim de 1.500 euro
Conform statisticii, energia electrică din România este de 70 de (…)
[Cotidianul] - 10/11/2025
Tot ce trebuie să știi despre credite de nevoi personale și cont bancar online – Ghid complet 2025
Accesul rapid la finanțare și administrarea facilă a banilor sunt (…)
[Cotidianul] - 10/11/2025
Bugetarii care nu se mai pot angaja la privat în orice condiții. 12 luni de pauză, riscă și amenzi
Unul dintre punctele principale ale noii legi este introducerea (…)
[Cotidianul] - 10/11/2025
[Toate articolele din: Cotidianul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY