Redactorul-șef al celei mai citite publicații din Ungaria și-a dat demisia din cauza lui Viktor Orban

[Cotidianul] 4/11/2025

O mare publicație din Ungaria și-a schimbat proprietarul, după ce grupul Ringier a vândut-o unei companii legate de premierul Viktor Orban. Imediat după acest anunț, redactorul-șef a decis să plece, considerând că libertatea editorială este acum pusă în pericol. „Noul proprietar nu ne dorește, dar nu contează, intențiile noastre coincid”, a comentat luni seara pe Facebook redactorul-șef , Ivan Nagy, anunțând și plecarea colegului său Peter Szigeti, responsabil cu dezvoltarea conținutului cotidianului. Această schimbare vine într-un moment în care presa independentă din Ungaria trece printr-o serie de dificultăți, iar controlul politic asupra media devine tot mai puternic spun jurnaliștii maghiari. Cu șase luni înainte de alegerile parlamentare, pentru care sondajele dau opoziția în (…)


    Trimite Email

Alte articole din Cotidianul

Cercetătorii au reuşit să reactiveze mecanismul natural de reparare a inimii
Cercetătorii americani de la Mount Sinai Health System au (…)
[Cotidianul] - 4/11/2025
BREAKING G4Media – Cumnatul lui Geoană și fostul ministru Vlădescu, eliberați
Ionuț Costea este fostul președinte Eximbank. El a fost condamnat (…)
[Cotidianul] - 4/11/2025
Peste un million de români au primit plata prin cardurile de alimente
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene a precizat că (…)
[Cotidianul] - 4/11/2025
Moldova mai are de așteptat pentru a merge pe autostradă
Guvernul a publicat marți o hotărâre prin care anunța noile dăți (…)
[Cotidianul] - 4/11/2025
Italia, spre o reformă a justiției ce amintește de cazul România și Poloniei
Pe 30 octombrie, Senatul italian a aprobat o reforma foarte (…)
[Cotidianul] - 4/11/2025
INTERVIU Cine fură voturi de la cine în bătălia pentru București
Alegerile pentru Primăria Capitalei vor fi despre proiecte și (…)
[Cotidianul] - 4/11/2025
Fost lider AUR prins drogat la volan
În urma incidentului rutier, care a avut loc în luna iunie, (…)
[Cotidianul] - 4/11/2025


[Toate articolele din: Cotidianul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY