Cei doi medici de la spitalul „Bagdasar Arseni” din Capitală suspectaţi de ucidere din culpă, plasaţi sub control judiciar

[Mediafax] 30/10/2025

Cei doi medici sunt acuzați că nu au îngrijit corespunzător un pacient. Bolnavul a murit, iar familia cere să se facă dreptate. „În perioada 26 – 31 august 2025, ca urmare a transferului unui pacient în Unitatea Funcțională de Arși – Anestezie și Terapie Intensivă din cadrul Spitalului Clinic de Urgență «Bagdasar-Arseni», suspecta (o femeie în vârstă de 62 de ani), în calitate de medic aflat în serviciul de gardă, nu a evaluat corespunzător leziunile traumatice extinse de pe suprafața corporală a pacientului ars, omițând să constate că acesta prezenta arsuri profunde, localizate la nivelul toracelui posterior, pe aproximativ 20% din suprafața corporală. Ulterior, pacientul a fost preluat de suspect, un bărbat în vârstă de 56 de ani, în calitate de medic curant, care, la rândul său, nu (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

Schimb de replici tensionate între SUA și Canada. Premierul provinciei Ontario își cere scuze public
Schimbul de replici – descris de CBC News drept „o tiradă plină de (…)
[Mediafax] - 30/10/2025
Pacienții cu leucemie pot găsi acum donatori de celule stem în toată lumea
„România își consolidează rolul activ în rețeaua globală a (…)
[Mediafax] - 30/10/2025
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar
Tribunalul București a judecat, joi contestația lui Călin (…)
[Mediafax] - 30/10/2025
Daniel Pancu este noul antrenor al CFR Cluj
„CFR – iști, suntem bucuroși să vă anunțăm că Daniel Pancu este (…)
[Mediafax] - 30/10/2025
Egiptul inaugurează Marele Muzeu Egiptean, o bijuterie la poalele Piramidelor
Cu o suprafață de 500.000 de metri pătrați, Marele Muzeu Egiptean (…)
[Mediafax] - 30/10/2025
New York declară stare de urgență pentru a finanța băncile alimentare. Ajutorul alimentar federal urmează să expire
Oregon și Virginia au emis, de asemenea, declarații de urgență (…)
[Mediafax] - 30/10/2025


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY