Dinamitări pe Autostrada Sibiu-Pitești

[Cotidianul] 27/10/2025

Operațiunile de dinamitare „se vor desfășura zilnic, până la finalizarea străpungerii zonelor cu stâncă dură”, scrie Cristian Pistol. Pentru construirea tunelului de la Robești, vor fi escavați undeva la 200.000 de metri cubi de material. Pentru construcție vor fi necesare 70 de tone de explozibil, 60.000 de metri cubi de beton și 4.000 de tone de armătură. Tunelul se află pe lotul 2 (Boița-Cornetu) al autostrăzii A1 Sibiu-Pitești. Pe cei 31 de kilometri ai lotului se vor mai construi 6 alte tuneluri și 48 de viaducte. De lucrări se ocupă o firmă turcă, Mapa-Cengiz. Valoarea contractului este de 4,25 miliarde de lei. Lucrarea este finanțată prin Programul Transport și are ca termen de finalizare anul 2028. Tot pe autostrada Sibiu-Pitești, pe lotul Tigveni-Curtea de Argeș, au fost (…)


    Trimite Email

Alte articole din Cotidianul

Protest în fața ÎCCJ. Se cere demisia Liei Savonea
Protestul din fața Înaltei Curți de Casație și Justiție a fost (…)
[Cotidianul] - 14/11/2025
ANALIZĂ Capul plecat la Cotroceni, sabia bucureștenilor nu-l taie
Nicușor Dan are un capital de imagine foarte bine fundamentat la (…)
[Cotidianul] - 14/11/2025
Senator ales pe listele partidului Dianei Șoșoacă, anchetat pentru furt
Polițiștii au fost sesizați de dispariția rucsacului de bărbatul (…)
[Cotidianul] - 14/11/2025
Ambasadorul Rusiei, convocat la MAE. O dronă rusească a intrat în România
„Din dispoziţia ministrului Afacerilor Externe, ambasadorul (…)
[Cotidianul] - 14/11/2025
Restricții de circulație, sâmbătă, pe Bulevardul Unirii din Capitală
Va fi afectată circulația în intervalul orar 07.00 – 10.00, în (…)
[Cotidianul] - 14/11/2025
Daune morale de 200.000 de euro pentru Traian Berbeceanu
Fostul polițist a dat în judecată statul român, după ce, în anul (…)
[Cotidianul] - 14/11/2025
Primăria Capitalei, amendată cu 100.000 de lei pentru aerul poluat și deșeuri
Controlul comisarilor Gărzii Naționale de Mediu s-a desfășurat în (…)
[Cotidianul] - 14/11/2025


[Toate articolele din: Cotidianul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY