Cum a cerut-o de soție Ferdinand I pe Regina Maria? „A fugit în hohote pe scări”
[Descopera] 26/10/2025
Istoricul Adrian Buga, expert al Ministerului Culturii și consultant al Familiei Regale, a fost invitat la podcastul „Altceva cu Adrian Artene”, unde a dezvăluit povești inedite despre monarhia României, îmbinând istoria cu emoția și demnitatea regală cu sensibilitatea umană. „Fiecare rege trebuia să aibă o meserie lumească. Dacă Regele Carol era interesat mai degrabă de strategie militară, de tot ce înseamnă artă, de tot ce înseamnă omul renascentist, Ferdinand avea o meserie de tâmplar, sunt foarte multe piese din Pelișor realizate cu mâna lui și ulterior era un mare specialist în tot ce înseamnă botanică”, a povestit Adrian Buga la podcastul „Altceva”. Totodată, un alt moment amintit la podcastul „Altceva” a fost momentul cererii în căsătorie a Reginei Maria de către Ferdinand, care (…)
Alte articole din Descopera
A fost Mihai Eminescu anti-monarhie? „Sunt destul de dure textele sale din Timpul”
Adrian Buga, doctor în istoria artei, expert al Ministerului (…)
[Descopera] - 26/10/2025
Materia întunecată nu ar fi, de fapt, invizibilă, ci ar emite o strălucire ascunsă
Cercetătorii sugerează că materia întunecată ar putea colora (…)
[Descopera] - 26/10/2025
Arheologii au scos la lumină un sit ceremonial vechi de 5.500 de ani în Iordania
O echipă de cercetare a descoperit un peisaj ritualic remarcabil (…)
[Descopera] - 26/10/2025
Creierul alege ce mănânci înainte să știi la ce te uiți
Imaginează-ți că ești la supermarket, în fața raftului cu gustări. (…)
[Descopera] - 26/10/2025
Doi jurnaliști au găsit soluția sculpturii codate Kryptos de la CIA
De aproape 35 de ani, un mesaj codat se află la vedere pe o (…)
[Descopera] - 26/10/2025
Oamenii de știință au descoperit „o lume ascunsă” sub gheața din Arctica
Topirea gheții arctice dezvăluie o lume ascunsă de bacterii care (…)
[Descopera] - 26/10/2025
Ce au găsit arheologii într-o vază egipteană rară, dedicată „Marelui Rege” Xerxes
O vază egipteană rară, care a aparținut cândva unei elite regale, (…)
[Descopera] - 26/10/2025
[Toate articolele din: Descopera +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY





