O femeie bolnavă de Parkinson a cântat la clarinet în timpul operației pe creier
[Gândul] 21/10/2025
O femeie diagnosticată cu Parkinson a cântat la clarinet în timpul unei operații pe creier care a avut loc la King’s College Hospital din Londra. Pacientei i s-au implantat electrozi pentru stimulare cerebrală profundă. La 65 de ani, Denise Bacon, o fostă logopedă din Crowborough, East Sussex (Regatul Unit), a trecut printr-o situație cu totul și cu totul neobișnuită: a cântat la clarinet în timpul unei intervenții chirurgicale la creier, concepută pentru a îi ameliora simptomele bolii Parkinson. Când a fost diagnosticată Denise a primit diagnosticul cu boala Parkinson în 2014. De atunci, ea a început să se confrunte cu rigiditate musculară, mișcări lente și pierderea progresivă a dexterității, ceea ce i-a afectat nu doar mersul și înotul, dar și pasiunea pentru clarinet. La King’s (…)

Alte articole din Gândul
Cum a reușit o profesoară decedată să împartă oamenii din Iași în două tabere. Ce a cerut să îi fie pus pe cruce
Tradiția și cultura ne împing să respectăm ultimele dorințe ale (…)
[Gândul] - 21/10/2025
Alimentele care pot provoca cancer. Sunt la fel de periculoase ca fumatul
Alimentele ultra-procesate, umplute cu aditivi, lipsite de (…)
[Gândul] - 21/10/2025
Marius Tucă Show începe miercuri, 22 octombrie, de la ora 20:00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, (…)
[Gândul] - 21/10/2025
Învățătoarea care a devenit virală. Le-a cerut elevilor chirie, cum au primit cei mici ideea tinerei
O tânără învățătoare a devenit virală după ce a cerut elevilor ei (…)
[Gândul] - 21/10/2025
Avem fonduri europene de 10 miliarde de euro, dar plătim facturi mari. Planul ANUNȚAT de ministrul Energiei
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, anunță că în Parlamentul (…)
[Gândul] - 21/10/2025
Pavel Durov, șeful Telegram vrea să răscumpere și să returneze bijuteriile FURATE din Luvru, estimate la 88 milioane de euro
„Nu sunt surprins de jaf — este un semn al declinului unei țări (…)
[Gândul] - 21/10/2025
De ce sare România în aer?
În decembrie 2015 – ianuarie 2016, Cristian Bușoi își luase avânt (…)
[Gândul] - 21/10/2025
[Toate articolele din: Gândul +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY