China acuză Statele Unite ale Americii de intensificarea tensiunilor comerciale
[Mediafax] 12/10/2025
Mediafax China și-a apărat duminică măsurile de control al exporturilor de metale rare, calificându-le drept „legitime”, după ce președintele Donald Trump a ripostat împotriva restricțiilor anunțând noi tarife vamale severe aplicate produselor chinezești, scrie Reuters. China este dispusă să consolideze dialogul și schimburile cu toate țările în materie de control al exporturilor, pentru a proteja mai bine securitatea și stabilitatea lanțurilor industriale și de aprovizionare la nivel mondial, a declarat ministerul comerțului într-un comunicat. Președintele Donald Trump a declarat vineri că va impune Chinei o taxă vamală de 100% „peste orice taxă pe care o plătesc în prezent”, începând cu 1 noiembrie, escaladând masiv războiul comercial în contextul unei dispute aprinse privind (…)

Alte articole din Mediafax
OpenAI va permite conţinut pentru adulţi pe ChatGPT pentru utilizatorii verificaţi, din decembrie
Mediafax
Măsura vine după o perioadă în care chatbotul a fost (…)
[Mediafax] - 14/10/2025
HOROSCOP 15 octombrie 2025. Adevăruri care ies la lumină și decizii de neratat!
Mediafax Horoscop 15 octombrie Berbec
Azi s-ar putea să te simți (…)
[Mediafax] - 14/10/2025
Trump îi acordă postum Medalia Prezidenţială a Libertăţii activistului conservator Charlie Kirk
Mediafax
Distincţia vine la puţin peste o lună după ce Kirk a (…)
[Mediafax] - 14/10/2025
Cristiano Ronaldo stabileşte un nou record de goluri în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal
Mediafax
Ronaldo a egalat scorul în minutul 22, marcând din (…)
[Mediafax] - 14/10/2025
Qatar, a 24-a echipă calificată la Cupa Mondială 2026, după ce a învins EAU, pregătită de Olăroiu
Mediafax
Echipa pregătită de Cosmin Olăroiu a cedat în faţa (…)
[Mediafax] - 14/10/2025
Cseke Attila despre activitatea ministerului Dezvoltării: PNRR va avea prioritate
Mediafax
„Cel mai important mesaj al nostru este acela că PNRR (…)
[Mediafax] - 14/10/2025
Ciocniri între poliţie şi demonstranţi la Udine. Au fost folosite gaze lacrimogene şi tunuri cu apă
Mediafax
Piaţa Piazza della Repubblica din Udine este plină, cu (…)
[Mediafax] - 14/10/2025
[Toate articolele din: Mediafax +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY