Dragnea: În starea asta a ajuns România – vorbim deja de milioane de români care ori mănâncă mai puțin, ori nu-și cumpără medicamente, ori vor închide căldura, ori stau la lumânare
[Ecopolitic] 11/10/2025
Invitat la Marius Tucă Show, Liviu Dragnea a vorbit despre măsurile luate de Guvernul Bolojan. Acesta a început prin a explica termenul de represiune financiară. Politicianul susține că represiunea financiară este o falsă scădere a deficitului. Folosind inflația și taxele mai mari, veniturile cresc fals. În acest mod, valoarea reală a datoriei publice scade, dar tot într-un mod fals. Dragnea susține că sunt câteva categorii sociale dintre care ultimele suferă îngrozitor, scrie gandul.ro. „Ce face Guvernul? Zice, domnule, se cam folosește termenul de represiune financiară. În sensul în care ei zic așa, noi ne-am crescut veniturile de acum, în mod fals, folosesc inflația și taxele mari ca să crească veniturile, ca să reducă, între ghilimele, de fapt, în mod fals, valoarea reală a (…)

Alte articole din Ecopolitic
Avocatul Toni Neacşu: „Cât timp o să aplaudăm ca focile minciunile și amăgirile partidelor, neavând discernământul de a pricepe că ne duc de nas, țara o să fie condusă de politicieni cu (…)
„Am spus de multe ori că alegerile ideologice și nu pragmatice pe (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
„România și ai ei guvernanți, umiliți de Viktor Orban pe propriul pământ – ţara noastră, comparată cu o „căpiță de fân cam strâmbă care trebuie îndreptată”, scrie jurnalistul Bogdan Tiberiu Iacob
„Prim-ministrul ungar Viktor Orbán, cu sprijinul UDMR, a servit (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
Diana Buzoianu (USR), scandal cu presa în timpul conferinței de la Baia Mare: „Vreți să obțineți like-uri pe TikTok”/ „Nu știți subiectul” (gandul.ro)
Ministrul mediului, Diana Buzoianu (USR), a intrat într-un dialog (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
Avocata Elena Radu: „Ați citit vreodată Constitutia R. Moldova? E foarte tare! E pe scheletul Constituției noastre, numai că au avut grijă să adauge niște precizări care fac diferența și chiar (…)
„Republica Moldova! Ați citit vreodată Constitutia Republicii (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei intervine după ”recomandarea” Comisiei Europene de schimbarea sexului copiilor ”fără restricții de vârstă”: „Dumnezeu a făcut bărbat și femeie și i-a făcut să (…)
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei a luat poziție față de (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
AUR: „Bolojan a luat poziţie de drepţi la intonarea imnului Ținutului Secuiesc. Slugă până la capăt!”
Alianța pentru Unirea Românilor – AUR îl critică vehement pe Ilie (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
Se pregătește o funcție călduță pentru Dacian Cioloș. Presiuni pentru numirea sa într-un post cheie (realitatea.net)
Soroșiștii vor să-l propulseze din nou pe Dacian Cioloș într-o (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
[Toate articolele din: Ecopolitic +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY