Suedia va investi peste 300 de milioane de euro în sisteme anti-drone

[Ecopolitic] 11/10/2025

Suedia va investi 3,5 miliarde de coroane suedeze (circa 317 milioane de euro) în mai multe sisteme anti-drone, a anunţat vineri ministrul apărării suedez, invocând o ameninţare crescândă sub forma încălcării spaţiului aerian, relatează Reuters, scrie Agerpres. „Încălcările recente şi observările de drone ne reamintesc că ameninţările din aer reprezintă o parte din ce în ce mai importantă a războiului modern. Trebuie să ne apărăm împotriva acestor lucruri”, a avertizat ministrul apărării, Pal Jonson, pe reţeaua X. Între alte măsuri, ţara nordică membră a NATO va achiziţiona sisteme pentru a doborî drone, va desfăşura drone de vânătoare la bazele aeriene şi va instala senzori de bruiaj, a menţionat ministrul. Un val de observări de drone a tulburat în ultima vreme aviaţia europeană, (…)


    Trimite Email

Alte articole din Ecopolitic

Vârtejurile de praf dezvăluie particularităţi ale condiţiilor de la suprafaţa lui Marte
Două decenii de observaţii efectuate de o pereche de sonde (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
STUDIU/ Vaccinurile anti-COVID-19 actualizate au dus la scăderea gravităţii bolii şi la mai puţine spitalizări în 2024
Vaccinurile anti-COVID-19 actualizate au contribuit în 2024 la (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
Un judecător blochează temporar desfăşurarea de trupe ale Gărzii Naţionale în statul Illinois
Un judecător american a emis joi un ordin temporar de restricţie (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
Germania şi Ucraina au semnat un acord de cooperare pentru digitalizarea armatei ucrainene
Germania şi Ucraina au semnat, potrivit informaţiilor furnizate de (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
Kremlinul îl va susţine pe Trump pentru Premiul Nobel pentru Pace
Rusia ar susţine candidatura preşedintelui american Donald Trump (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
Viktor Orban: Ungaria este interesată de succesul economiei României
Ungaria este interesată de succesul economiei României, a declarat (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025
Limitarea utilizării smartphone-ului la două ore pe zi într-un oraş japonez, o provocare pentru locuitori
O directivă locală din Toyoake îndeamnă la limitarea utilizării (…)
[Ecopolitic] - 11/10/2025


[Toate articolele din: Ecopolitic +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY