Banca Europeană de Investiții (BEI) acorda primul său împrumut pentru autostrada A1 din România

[Amos News] 9/10/2025

Proiect major al României, autostrada A1 va beneficia de sprijin din partea BEI în valoare de 500 milioane EUR BEI acordă României un împrumut de 500 milioane EUR pentru un segment cheie din autostrada care conectează București cu granița vestică. Creditul va cofinanța o secțiune de 122 km prin Munții Carpați. Proiectul stimulează dezvoltarea regională a României și integrarea europeană. Banca Europeană de Investiții (BEI) va acorda primul său împrumut pentru autostrada A1 din România, care conectează capitala cu granița vestică. BEI a convenit cu guvernul român să ofere o finanțare de 500 milioane EUR pentru secțiunea cheie care străbate Munții Carpați. Creditul BEI va cofinanța construcția a 122 km de autostradă între Pitești și Sibiu, o secțiune prioritară, parte din rețeaua (…)


    Trimite Email

Alte articole din Amos News

TRAFIC RUTIER DEVIAT SAU RESTRICȚIONAT, PARȚIAL
TRAFIC RUTIER DEVIAT SAU RESTRICȚIONAT, PARȚIAL, CA URMARE A (…)
[Amos News] - 9/10/2025
Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au ridicat mai multe articole pirotehnice
Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe (…)
[Amos News] - 9/10/2025
ARMONIA POLICENTRICĂ: UN NOU MODEL DE COOPERARE ȘI SECURITATE GLOBALĂ (2)
NOUA POLITICĂ EUROPEANĂ A SUA ȘI IMPACTUL SĂU ASUPRA RELAȚIILOR (…)
[Amos News] - 9/10/2025
CCR se bîlbîie între privilegiați și bugetul României
Decizia CCR s-a amînat. De ce? Nu știe ce să facă! Să formuleze în (…)
[Amos News] - 9/10/2025
Se vor intensifica activitățile de verificare a modului în care sunt respectate prevederile legale privind operațiunile cu articole pirotehnice
‘Sezonul rece se apropie, iar utilizarea articolelor pirotehnice (…)
[Amos News] - 9/10/2025
Pregatiri pentru ‘Maratonul Internațional București’
În zilele de 11 și 12 octombrie a.c., în municipiul București, se (…)
[Amos News] - 9/10/2025


[Toate articolele din: Amos News +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY