Donald Trump cere arestarea primarului orașului Chicago și a guvernatorului statului Illinois. Trupele Gărzii Naționale au ajuns în zonă

[Mediafax] 8/10/2025

Mediafax Președintele SUA Donald Trump a cerut miercuri arestarea primarului orașului Chicago, Brandon Johnson, și a guvernatorului statului Illinois, JB Pritzker. Trump i-a acuat pe cei doi democrați că nu au protejat membrii Agenției de Imigrare și Control Vamal (ICE). „Primarul orașului Chicago ar trebui să fie la închisoare pentru că nu a protejat agenții ICE! Și guvernatorul Pritzker!”, a scris Trump pe rețeaua socială Truth Social. Trupele Gărzii Naționale americane sunt poziționate în afara orașului Chicago și ar putea fi desfășurate în Memphis până vineri. Este cea mai recentă acțiune a administrației Trump, care promovează o politică de securitate fermă în marile centre urbane, în pofida opoziției liderilor locali. Potrivit oficialilor federali citați de AP, membrii Gărzii (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

Protestele Generației Z: MAE îi atenționează pe românii din Madagascar să fie vigilenți
Mediafax În contextul celor mai recente evoluții ale situației (…)
[Mediafax] - 11/10/2025
Trump a cerut Pentagonului să folosească toate fondurile disponibile pentru plata trupelor
Mediafax Președintele Donald Trump a declarat sâmbătă că a cerut (…)
[Mediafax] - 11/10/2025
Demonstrații pro-palestiniene la meciul Norvegia – Israel
Mediafax Câteva sute de persoane au demonstrat și și-au exprimat (…)
[Mediafax] - 11/10/2025
Cuba neagă „categoric” orice participare la războiul din Ucraina
Mediafax În septembrie 2023, guvernul cubanez a raportat (…)
[Mediafax] - 11/10/2025
Senatorul PSD Cătălin Zamfir trimite săgeți către consilierul prezidențial Ludovic Orban
Mediafax Social-democratul i s-a adresat lui Ludovic Orban, (…)
[Mediafax] - 11/10/2025
Zelenski aprobă un nou set de sancțiuni împotriva Rusiei, în acord cu Japonia
Mediafax Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a aprobat un (…)
[Mediafax] - 11/10/2025
Italienii din Scoția au declarat că sunt de „etnie romă”, crezând că termenul se referă la orașul Roma
Mediafax Situația s-a întâmplat la recensământul din 2022 și a (…)
[Mediafax] - 11/10/2025


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY