Protestele pro-palestiniene din Italia amenință să paralizeze căile ferate din Peninsulă

[Gândul] 1/10/2025

Mai multe proteste spontane au explodat miercuri seară în toată Italia imediat după ce Israelul a interceptat și a debarcat membrii echipajului unei nave din flota de ambarcațiuni plecată din peninsulă cu ajutoare pentru populația din Gaza, anunță Corriere della Sera. Cel puțin 11 ambarcațiuni ale Flotilei Globale Sumud, care se îndreaptă spre Fâșia Gaza, au fost atacate în cursul nopții cu drone, în largul Insulei Creta. ”Au fost atacate ambarcațiuni din Italia, Marea Britanie și Polonia, a fost precum un atac asupra a trei țări, un episod foarte grav care creează un precedent. Cerem intervenția liderilor politici”, a declarat Maria Elena Delia, purtătoarea de cuvânt a filialei italiene a Flotilei Globale Sumud, citată de agenția de presă ANSA. Acțiunea Marinei israeliene care a (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gândul

Noi dispute între Marea Britanie și APPLE /Guvernul de la Londra vrea acces la datele stocate ale cetățenilor
Guvernul Marii Britanii a reluat, miercuri, disputele cu grupul (…)
[Gândul] - 1/10/2025
Ursula von der Leyen înfruntă două moțiuni de cenzură în Parlamentul European. Ce grupuri o vor demisă
Luni, europarlamentarii vor dezbate, iar joi vor vota asupra celor (…)
[Gândul] - 1/10/2025
Rușii au lovit CERNOBÎL. Ucraina la un pas de o nouă catastrofă UMANITARĂ
Bombardamentele aeriene rusești au întrerupt alimentarea cu (…)
[Gândul] - 1/10/2025
Dan Dungaciu: „Când ești în IAD, continuă să mergi, nu te opri. Acesta este contextul în care ne aflăm”
Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă (…)
[Gândul] - 1/10/2025
Povestea TRISTĂ a bărbatului care a devenit cel mai bogat om de pe planetă. Ce s-a întâmplat imediat după acest eveniment
Chris Reynolds, un american din Pennsylvania, a trăit o experiență (…)
[Gândul] - 1/10/2025


[Toate articolele din: Gândul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY