Ţoiu: „Noi, țările de la granița războiului, vrem să facem tot ce ține de noi ca să ajungem la pace”

[Ecopolitic] 25/09/2025

Țările de pe Flancul estic, de la granița războiului din Ucraina, își doresc pacea și au ca scop consolidarea apărării și ca ‘un mecanism de descurajare’, astfel încât recentele provocări să fie întâmpinate cu un răspuns ferm, a declarat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, care se află în SUA, unde conduce delegația României la Adunarea Generală a ONU de la New York, scrie Agerpres. ‘Miza noastră comună rămâne foarte clar pacea. În aceste zile se vede destul de clar că mai multe țări au înțeles că asta înseamnă că este necesară creșterea presiunii asupra Rusiei, că Ucraina este o țară care își dorește pacea și de altfel și noi, țările din Uniunea Europeană, dar în special țările de la granița războiului vrem să facem tot ce ține de noi să ajungem la această pace, să ne (…)


    Trimite Email

Alte articole din Ecopolitic

CJ Ilfov: A început construcția unei noi școli moderne în Bragadiru
Lucrările la viitoarea școală din Bragadiru sunt în plină (…)
[Ecopolitic] - 25/09/2025
Lot de salată cu icre de crap, retras de la vânzare din cauza riscului de infectare cu Listeria monocytogenes
Un lot de salată cu icre de crap a fost retras de la vânzare din (…)
[Ecopolitic] - 25/09/2025
Dodon își cheamă în stradă susținătorii pentru a-și apăra votul, în ‘ultima bătălie’
Fostul președinte al Republicii Moldova, socialistul Igor Dodon, (…)
[Ecopolitic] - 25/09/2025
Adrian Severin: Este o derută mare în R. Moldova pentru că nu o să se voteze „cu cine trebuie”, se simte asta
În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Marius (…)
[Ecopolitic] - 25/09/2025
Zelenski: Oficialii ruși trebuie să își caute adăposturi antiaeriene dacă nu opresc războiul
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, într-un (…)
[Ecopolitic] - 25/09/2025


[Toate articolele din: Ecopolitic +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY