Procurorul General: România, ținta unui „război hibrid” coordonat din Rusia

[Ecopolitic] 16/09/2025

Procurorul General, Alex Florența, a avertizat luni că România se confruntă cu un „război hibrid” desfășurat de actori cu legături certe în Federația Rusă, care vizează destabilizarea proceselor democratice și a instituțiilor statului. „Este esențial să înțelegem modul în care s-a derulat și se derulează în continuare războiul hibrid care afectează România de ceva timp (…) Războiul hibrid, prin comparație cu cel tradițional, este mult mai insidios, mult mai perfid, dar cu rezultate de influențare a modului de derulare a vieții social-economice a unui stat mult mai ample”, a declarat Florența. El a explicat că acest tip de agresiune presupune „folosirea în paralel, împreună sau separat, dar în mod clar coordonat, a mai multor tipuri de instrumente care vizează un stat. Fie că vorbim de (…)


    Trimite Email

Alte articole din Ecopolitic

Mircea Dinescu i-a dedicat preşedintelui „fabula pentru preşcolari” intitulată „Nicuşor şi drona”
Mircea Dinescu – poet, scriitor și publicist român – i-a dedicat (…)
[Ecopolitic] - 16/09/2025
Spectacolul ‘Nimic nu e întâmplător’ de David Schwartz – premieră oficială la TNB, pe 21 septembrie
Spectacolul ‘Nimic nu e întâmplător’, text și regie David (…)
[Ecopolitic] - 16/09/2025
Provocarea „Septembrie fără cheltuieli”, o „cură de slăbire” pentru buget/ Care sunt regulile de bază
După vară și cheltuielile mai mari din vacanță, luna septembrie (…)
[Ecopolitic] - 16/09/2025
Dominic Fritz: plafonarea nu e o măsură socială. Marius Budăi: PSD are planul B pentru prețurile alimentelor
Discuțiile din coaliție privind posibila renunțare la plafonarea (…)
[Ecopolitic] - 16/09/2025
Pompierii români care au sprijinit autorităţile din Grecia în lupta cu incendiile de vegetaţie şi-au încheiat misiunea
Cea de-a treia serie de pompieri români care s-au aflat în Grecia (…)
[Ecopolitic] - 16/09/2025
Cristoiu: „Ce blestem pe țara asta! După Arogantul, a venit Nevolnicul”
Ion Cristoiu analizează în episodul de marți al „pastilei” zilnice (…)
[Ecopolitic] - 16/09/2025


[Toate articolele din: Ecopolitic +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY