Creșteri de taxe după alegeri, generate de criza politică. Euro și Roborul au crescut brusc

[MediaFLUX] 7/05/2025

https://mediaflux.ro/feed/ Creșteri de taxe după alegeri, generate de criza politică. BNR a anunțat că cursul euro – leu, anunțat a depășit marți pragul psihologic de 5 lei, înregistrând un maxim istoric. Indicele Robor a crescut și el, sărind de 6%. Ministrul interimar al Finanțelor, Tanczos Barna a recunoscut miercuri, că, după primul tur al alegerilor prezidențiale, există, într-adevăr, o presiune asupra cursului, însă situația este gestionabilă. Creșteri de taxe după alegeri, generate de criza politică Ministrul recunoaște că este posibilă o aterizare hard a economiei românești, ținând cont de înălțimea de la care poate „cădea” economia, respectiv deficitul bugetar de 9,3%. ”Situaţia dificilă o avem acum. Această situaţie trebuie gestionată şi poate fi gestionată împreună cu (…)


    Trimite Email


[Toate articolele din: MediaFLUX +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY