ZIAR.COM : toată presa online . ziare, știri și video de ultimă oră

ZIAR.COM : ziare si stiri. Ce ziar doriti ?

ZIARE | STIRI | TV 12 mai 2024

Gazeta de Sud
[24/03/2024]

F1 / Verstappen a abandonat, Sainz a câștigat! Ferrari s-a impus în Australia

Carlos Sainz Jr. (Ferrari) a câştigat duminică Marele Premiu al Australiei la Formula 1, care a avut loc pe circuitul Albert Park din Melbourne. El i-a devansat pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari) şi pe britanicul Lando Norris (McLaren), cei care au completat podiumul. Cursa a fost marcată de abandonul campionului en-titre şi liderului clasamentului general, olandezul Max Verstappen (Red Bull). Plecat din pole position, Verstappen a fost nevoit să se retragă din cursă după doar patru ture din cauza unor probleme mecanice. Carlos Sainz Jr a plecat în cursă de pe poziţia a 2-a, din prima linie. El a revenit în competiţie după ce a ratat cursa de la Marele Premiu al Arabiei Saudite, de săptămâna trecută, din cauza operaţiei de apendicită la care a fost supus. În prima cursă a sezonului, în Bahrain, Sainz a ocupat locul al treilea după Max Verstappen şi Sergio Perez, ambii de la Red Bull. A fost a treia cursă câştigată de pilotul spaniol al lui Ferrari, după cele din 2022 (Marea Britanie) şi Singapore (2023). Clasamentul cursei: 1. Carlos Sainz Jr (Spania/Ferrari) 1 h 20:26.8432. Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) +2.3663. Lando Norris (Marea Britanie/McLaren-Mercedes) +5.9044. Oscar Piastri (Australia/McLaren-Mercedes) +35.7705. Sergio Perez (Mexic/Red Bull) +56.3096. Fernando Alonso (Spania/Aston Martin-Mercedes) +1:20.9927. Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes) +1:33.2228. Yuki Tsunoda (Japonia/Racing Bulls-Red Bull) +1:35.6019. Nico Hulkenberg (Germania/Haas-Ferrari) +1:44.55310. Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari) la 1 tur11. Alexander Albon (Thailanda/Williams-Mercedes) la 1 tur12. Daniel Ricciardo (Australia/Racing Bulls-Red Bull) la 1 tur13. Pierre Gasly (Franţa/Alpine-Renault) la 1 tur*14. Valtteri Bottas (Finlanda/Sauber-Ferrari) la 1 (...)

cititi articolul complet în Gazeta de Sud

PUBLICITATE (daca politic, nu reprezinta pozitia Ziar.com):

Trimite Email

Alte articole din Gazeta de Sud

Un set câștigat la zerco nu a fost suficient! Jaqueline, învinsă de Gauff la Roma
Jaqueline Cristian a fost învinsă de Coco Gauff, numărul trei mondial, cu 6-1, 0-6, 6-3, (...)
FCU – Hermannstadt | Trei puncte și rugăciuni pentru trupa lui Trică
FCU Craiova o va întâlni duminică, de la ora 21.30, pe teren propriu, pe AFC Hermannstadt, în (...)
Sorana e pe val! Victorie splendidă împotriva campioanei de la Wimbledon
Sorana Cîrstea s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la (...)
Handbal (f) / Zeljka Nikolic se întoarce unde a scris istorie! SCMU Craiova a dat prima lovitură
Nu mai puțin de 6 ani au trecut de la cea mai mare performanță reușită de o echipă a Craiovei (...)
Amintiri și aplauze la întâlnirea cu legendele fotbalului românesc
Terasa Mall-ului Promenada a găzduit sâmbătă, la prânz, o frumoasă întâlnire a câtorva legende (...)
Liga 3 – seria 7 | ACSO Filiași a „prins“ barajul de promovare
ACSO Filiași a pierdut, scor 3-4, în Banat, în fața formației CSC Ghiroda și Giarmata Vii, în (...)
Duminica Tomii – Tradiţii şi superstiții în prima duminică după Paşte
Duminica Tomii este prima duminică după Paște și cea care încheie Săptămâna Luminată. Această (...)
[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]

|  Stabiliti un link   |  Trimite Email     RSS
ZIAR.COM : toata presa online . portal de ziare romanesti si stiri de ultima ora

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile portalului Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină, sau pagina facebook corespunzătoare pentru comentariile cititorilor.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2022 DIRECTWAY