Lucian Sârbu: “Eșecul școlii românești se vede nu doar în calitatea tot mai slabă a absolvenților de la diverse discipline, ci și în atitudinea tinerilor față de democrație.”

[Gandeste] 8/12/2025

Eșecul școlii românești se vede nu doar în calitatea tot mai slabă a absolvenților de la diverse discipline, ci și în atitudinea tinerilor față de democrație. De ani de zile toate alegerile din România sunt de fapt „alegerile” pe care le fac două generații: baby-boomerșii și generația X (generația mea). Astea sunt singurele două generații […] The post Lucian Sârbu: “Eșecul școlii românești se vede nu doar în calitatea tot mai slabă a absolvenților de la diverse discipline, ci și în atitudinea tinerilor față de democrație.” appeared first on gandeste.org.


    Trimite Email

Alte articole din Gandeste

Alexandru Racu: “Donald Trump e un personaj primitiv, lipsit de viziune și moralitate”
Donald Trump e un personaj primitiv, lipsit de viziune și (…)
[Gandeste] - 20/01/2026
Dan Selaru: România între oboseală, furie și excepția care schimbă regula
Cum se erodează democrația atunci când excepțiile devin (…)
[Gandeste] - 20/01/2026
Luminita Arhire: PRECIZIE PREZIDENȚIALĂ
Să recapitulăm… avem niște alegeri anulate aiurea-n tramvai pe 6 (…)
[Gandeste] - 20/01/2026
Lucian Sârbu: “Europa și-a tăiat craca de sub picioare renunțând prostește la aprovizionarea cu gazele rusești”
Europa și-a tăiat craca de sub picioare renunțând prostește la (…)
[Gandeste] - 20/01/2026
Gogu Orlando: “Geaca trebuie să fie roșie, vorba lui Ștefan cel Mare”
Bă nene, acu’ vreo două, trei zile în urmă, au strâns europenii o (…)
[Gandeste] - 20/01/2026
Dan Diaconu: Care-i legătura dintre KGB și serviciile secrete americane?
Văd numeroși proști care-mi repetă șabloane rezultate din gândirea (…)
[Gandeste] - 20/01/2026
Mojimir Babáček: Efortul Americii de a domina lumea
În 1994, Institutul de Studii Strategice al Colegiului de Război (…)
[Gandeste] - 18/01/2026


[Toate articolele din: Gandeste +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY