Un parc eolian, închis pe termen lung deoarece un vultur a fost omorât de elicea unei turbine

[Mediafax] 8/12/2025

Pe 10 ianuarie 2023, un vultur echipat cu un dispozitiv de urmărire GPS a lovit o paletă a uneia dintre cele șapte turbine eoliene de la parcul eolian Bernagues din regiunea Hérault. Pasărea a fost găsită moartă la baza turbinei șase zile mai târziu. Pasărea, care aparține unei specii protejate, era masculul unei perechi care își stabilise cuibul în 2008, la trei kilometri de locul unde ERL și-a construit turbinele eoliene în 2016, potrivit France Nature Environnement (FNE), una dintre cele șase părți civile în acest caz. Luni, procurorul a solicitat Curții de Apel din Montpellier să mențină oprirea pentru un an a parcului eolian Bernagues din nordul Héraultului, argumentând că operatorii acestuia au fost responsabili pentru moartea unui vultur dintr-o specie protejată, conform Le (…)


    Trimite Email

Alte articole din Mediafax

Șase civili cambodgieni au fost uciși la granița cu Thailanda
Armata thailandeză a deschis focul în provincia de frontieră (…)
[Mediafax] - 9/12/2025
Un judecător federal a respins ordinul lui Trump care blochează dezvoltarea energiei eoliene
Judecătoarea Patti Saris de la Curtea Districtuală a SUA pentru (…)
[Mediafax] - 9/12/2025
Fost ministru al Economiei din Cuba, condamnat la închisoare pe viață pentru spionaj
„Curtea a aplicat o singură pedeapsă cu închisoare pe viață” (…)
[Mediafax] - 9/12/2025
Liderii europeni se mobilizează pentru o pace „justă și durabilă” în Ucraina
În ciuda sprijinului acordat președintelui ucrainean, care a fost (…)
[Mediafax] - 9/12/2025
Acord între Trump și Xi Jinping pentru a permite Nvidia să exporte cipuri de inteligență artificială în China
Anunțul a marcat o schimbare semnificativă în politica americană (…)
[Mediafax] - 9/12/2025
11 fotbaliști din Turcia, arestați pentru suspiciuni de pariuri ilegale și trucare de meciuri
Un tribunal din Istanbul a dispus luni arestarea preventivă a 11 (…)
[Mediafax] - 8/12/2025
Ambasadorul rus în Coreea de Nord a murit „subit”
Fără a oferi detalii despre cauza morții sale, diplomația rusă i-a (…)
[Mediafax] - 8/12/2025


[Toate articolele din: Mediafax +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY