Victorie a libertății în Slovenia: Parlamentul a votat introducerea în Constituție a dreptului de a utiliza numerar
[R3media] 6/12/2025
Slovenia a decis că numerarul este sfânt și trebuie înscris în Constituție. Adunarea Națională a țării a adoptat oficial un amendament constituțional pe 1 decembrie care garantează dreptul tuturor cetățenilor de a plăti cu numerar, potrivit Slovenia Times. Amendamentul a fost adoptat cu 61 de voturi pentru și niciunul împotrivă în camera formată din 90 de membri. Acesta consacră dreptul de a utiliza bancnote și monede în toate tranzacțiile bancare și alte tranzacții legale. Totodată, garantează utilizarea numerarului ca mijloc legal de plată. Mișcare populară pentru suveranitate financiară Impulsul legislativ nu a fost condus de guvern, ci de o campanie populară care a prins avânt pe Facebook și a strâns peste 50.000 de semnături în 2023, forțând Adunarea Națională să inițieze (…)
Alte articole din R3media
VIDEO | Mihai Gâdea (Antena 3) se sucește la 180 de grade și spală pe jos cu Volodimir Zelenski: A da cu Europa de toți pereții este revoltător. Europa a făcut totul pentru Ucraina. Ar fi trebuit (…)
Discursul lui Volodimir Zelenski de la Davos l-a deranjat pe Mihai (…)
[R3media] - 23/01/2026
VIDEO | Șeful Parlamentului de la Chișinău, Igor Grosu, ar vota DA la un referendum pentru reunire, dar crede că organizarea unui plebiscit în prezent e o acțiune populistă
Președintele Parlamentului Republicii Moldova crede că organizarea (…)
[R3media] - 23/01/2026
După tot ajutorul primit, Volodimir Zelenski critică Europa că nu recurge la acte decisive și e divizată: Europa încă se simte mai mult ca geografie, istorie și tradiție, nu ca o forță politică reală
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a avertizat joi că (…)
[R3media] - 23/01/2026
Cum să îți pui banii la lucru fără stres zilnic
Să îți pui banii la lucru nu înseamnă doar să economisești sau (…)
[R3media] - 22/01/2026
Un deputat din Parlamentul României a fost umilit public de vameșii ucraineni: A fost dezbrăcat la -13 grade Celsius, informat că nu poate intra în țara vecină și declarat „dușman al poporului (…)
Deputatul Petru-Gabriel Negrea a fost umilit public de vameșii (…)
[R3media] - 22/01/2026
VIDEO | Donald Trump confirmă aproape la indigo ce spunea Călin Georgescu: Lucrurile pentru care fostul candidat suveranist era ironizat au fost evocate răspicat la Davos de președintele SUA: (…)
Donald Trump a confirmat la Davos tot ceea ce a spus Călin (…)
[R3media] - 21/01/2026
Toate indiciile arată că președintele României și-ar fi falsificat diploma de licență pentru a face doctorat în Franța. Prof. Horea Bădău a primit răspuns de la Universitatea Paris Nord (Paris 13) (…)
Horea Bădău, jurnalist și fost profesor universitar, care de mai (…)
[R3media] - 21/01/2026
[Toate articolele din: R3media +++]
| Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact
|
ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră
Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.
Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2026 DIRECTWAY