Ulei de palmier toxic, oprit la timp: 5 tone urmau să ajungă în produse alimentare din Moldova

[Timpul] 1/12/2025

Agenția pentru Siguranța Alimentelor a blocat un lot de cinci tone de ulei de palmier care s-a dovedit a fi toxic și neconform pentru consum, în urma analizelor de laborator. Autoritățile anunță că produsul prezenta riscuri grave pentru sănătate și nu putea fi folosit nici în procesare, nici pus pe piață ca materie primă pentru industria alimentară. Decizia de reținere și distrugere a întregii cantități a venit după ce inspectorii au constatat abateri de la normele obligatorii de siguranță și calitate. Lotul ar fi putut intra direct în lanțul alimentar, în produse pe care oamenii le consumă zilnic, de la dulciuri și biscuiți până la margarină, semipreparate sau produse de patiserie. Specialiștii explică faptul că uleiul de palmier de calitate slabă, oxidat sau contaminat, poate conține (…)


    Trimite Email

Alte articole din Timpul

Decizia lui Nicușor Dan de a decora un veteran al Diviziei 13 declanșează un val de critici
Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l decora, de Ziua (…)
[Timpul] - 1/12/2025
Moldova, în prima linie umanitară: zeci de mii de refugiați s-au stabilit în țară după izbucnirea războiului cu Ucraina
De la începutul războiului din Ucraina, Republica Moldova a (…)
[Timpul] - 1/12/2025
România, ancora comercială a Moldovei: un parteneriat care se vede în fiecare produs de pe raft
România continuă să fie cel mai important partener comercial al (…)
[Timpul] - 1/12/2025
Un nou partid intră în joc: „Pentru Țară” promite să reseteze opoziția de la Chișinău
Pe scena politică din Republica Moldova apare un nou actor – (…)
[Timpul] - 1/12/2025
Zelenski cere, la Palatul Élysée, ca Războiul din Ucraina ”să se termine în mod demn”
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski cere luni, la Palatul (…)
[Timpul] - 1/12/2025
Cadavrul unui tânăr, găsit într-o mașină incendiată, la Viena: Ar putea fi fiul unui politician ucrainean
Cadavrul unui tânăr de aproximativ 21 de ani a fost descoperit (…)
[Timpul] - 1/12/2025
Vreme mohorâtă la început de decembrie: Ploi slabe, ceață și temperaturi pozitive
Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru intervalul 1–2 (…)
[Timpul] - 1/12/2025


[Toate articolele din: Timpul +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY