ZIAR.COM : toată presa online . ziare, știri și video de ultimă oră

ZIAR.COM : ziare si stiri. Ce ziar doriti ?

ZIARE | STIRI | TV 23 mai 2022

Gazeta de Sud [15/05/2022]

(VIDEO) Ucraina a câștigat Eurovision 2022

Ucraina a câștigat finala Eurovision 2022, cu piesa “Stefania”, interpretată de Kalush Orchestra. România a obținut 65 de puncte, clasându-se pe locul 18. Câştigătorul trofeului Eurovision a fost ales în urma votului juriului şi al publicului, care au avut ponderi egale. Este a 3-a oară când Ucraina câștigă marele premiu Eurovision, după victoriile din 2004 și 2016. La finalul interpretării piesei ”Stefania”, vocalul grupului ucrainean Kalush Orchestra a făcut un apel la lumea întreagă să-i ajute pe soldații și locuitorii orașului Mariupol, precum și pe cei care sunt asediați de ruși în uzina Azovstal. ”Vă rugăm, ajutați Ucraina, Mariupol. Ajutor pentru Azovstal, acum!” – a spus muzicianul, în aplauzele publicului. Sam Ryder, care a interpretat melodia ”Space Man” reprezentând Regatul Unit, a câştigat la votul juriului, dar s-a clasat în final pe locul 2, cu 283 de puncte, iar în total a avut 466 de puncte. Într-o luptă strânsă s-au aflat Spania (459 puncte) şi Suedia (438 puncte). România – reprezentată de WRS, cu melodia „Llamame” – s-a clasat pe locul 18, cu 65 de puncte. Germania a terminat la coada clasamentului, pe locul 25, primind doar 6 puncte de la votul publicului.

cititi articolul complet în Gazeta de Sud

PUBLICITATE (daca politic, nu reprezinta pozitia Ziar.com):

Trimite Email

Au deshumat trupul unei femei, apoi s-au distrat pe ritmuri de manele
Mai mulți bărbați din Ciorani (Prahova) au deshumat din cimitirul din localitate trupul unei (...)
Spitalul Județean Târgu Jiu nu poate să angajeze tot personalul încadrat în pandemie
Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu nu poate să angajeze tot personalul încadrat în pandemia de (...)
Box / Aur pentru SCM Craiova la Cupa României de tineret! Luis Camen a impresionat
Luis Camen a reuşit o performanţă extraordinară la Cupa României de tineret! La competiţia (...)
[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]

|  Stabiliti un link   |  Trimite Email     RSS
ZIAR.COM : toata presa online . portal de ziare romanesti si stiri de ultima ora

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile portalului Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină, sau pagina facebook corespunzătoare pentru comentariile cititorilor.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2022 DIRECTWAY