ZIAR.COM : toată presa online . ziare, știri și video de ultimă oră

ZIAR.COM : ziare si stiri. Ce ziar doriti ?

ZIARE | STIRI | TV 1 august 2021

Gazeta de Sud [22/07/2021]

Fără şut pe poartă, dar e victorie! România a debutat perfect la Olimpiadă

România începe perfect Olimpiada din Japonia. Naţionala de fotbal a lui Mirel Rădoi, prima selecţionată a noastră care a intrat în competiţia din Japonia, a obţinut o victorie importantă, joi după masă, la Kashima, împotriva celor de la Honduras. A fost 1-0 pentru tricolori, care s-au instalat în fruntea grupei încă după primul meci disputat. Rădoi a mizat pe un sistem 5-4-1, care s-a bazat pe un joc de contraatac rapid, în special datorită jucatoriilor de viteză pe care i-a avut în primul unsprezece. Prima repriză a fost una disputată, în care ocaziile mai importante au fost de partea hondurienilor, dar posesia în favoarea băieţilor noştri. Honduras a fost mult mai inspirată şi mai periculoasă în atac şi a irosit câteva ocazii bune în startul meciului. Cea mai mare şansă de gol a reprizei i-a aparţinut lui Benguche, care a profitat de greşeala în defensivă a căpitanului Marin şi a scăpat singur cu Aioani. Acesta l-a driblat pe portarul nostru, dar şutul său a fost respins de pe linia poţii de Paşcanu, care a reuşit să se replieze la timp. În minutele de prelungire, Ciobanu a trimis o centrare inspirată din corner, cu mult efect, care l-a luat prin surprindere pe Oliva, acesta deviind mingea cu capul în proprie poartă. O repriză modestă În partea a doua, România s-a retras şi a preferat să conserve rezultatul, în timp ce Honduras s-a năpustit în atac, dar fără folos. Chiar dacă posesia a fost una destul de mare, hondurienii nu i-au dat deloc emoţii lui Aioani, iar tricolorii au obţinut primele trei puncte. Honduras: Guity (46, Perello) – Casildo, Maldonado (88, Melendez), Garcia, Decas – Pineda, Alvarez, Rivas (57, Palma), Rodriguez (57, Reyes) – Martinez, Benguche. Selecţioner: Miguel Falero. România: Aioani – Ghiță, Marin, Pașcanu – Rațiu (75, Grigore), Ciobanu (69, Băluţă), Dulca, Fl. Ștefan (46, Boboc) – Dobre, Ganea (68, (...)

cititi articolul complet în Gazeta de Sud

PUBLICITATE (daca politic, nu reprezinta pozitia Ziar.com):

Trimite Email

Liga 1 / FCU Craiova a capotat în Ilfov, cu FC Voluntari
FCU Craiova nu a reușit să repete jocul bun din etapa trecută, când s-a impus cu 1-0 în fața lui (...)
JO / Tenis: Belinda Bencic, noua campioană olimpică
Jucătoarea elveţiană de tenis Belinda Bencic (12 WTA, cap de serie nr. 9) a câştigat, sâmbătă, (...)
Gheața din Groenlanda se topește masiv din cauza unui val de căldură
Un val de căldură în Groenlanda, cu temperaturi cu peste zece grade peste normele sezoniere, a (...)
[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]

|  Stabiliti un link   |  Trimite Email     RSS
ZIAR.COM : toata presa online . portal de ziare romanesti si stiri de ultima ora

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile portalului Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină, sau pagina facebook corespunzătoare pentru comentariile cititorilor.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2020 DIRECTWAY