ZIAR.COM : toată presa online . ziare, știri și video de ultimă oră

ZIAR.COM : ziare si stiri. Ce ziar doriti ?

ZIARE | STIRI | TV 26 iulie 2021

Gazeta de Sud [21/06/2021]

UBT Cluj a umilit Oradea în ultimul meci din finală și a cucerit titlul în LNBM

U-Banca Transilvania Cluj a câştigat al treilea său titlu de campioană naţională, duminică, după ce a învins-o pe CSM CSU Oradea cu 86-67 (21-16, 17-19, 28-11, 20-21), în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în meciul decisiv al finalei Ligii Naţionale. Gruparea ardeleană a fost cea mai bună echipă a sezonului regulat și a confirmat statutul de cap de serie nr. 1 și cu această ocazie. Finala cu CSM Oradea a fost însă cu multe emoții și a ajuns până la un meci decisiv. Băieții lui Cristian Achim au reușit să revină de la 0-2 la „general” și au sperat la al treilea titlu la rând, după finalele câștigate cu Steaua (2018) și Sibiu (2019).  Cluj a câştigat cu 3-2 finala, după 73-62 şi 103-80 în primele meciuri, pe teren propriu, 71-75 şi 60-64 în partidele de la Oradea şi 86-67, în meciul decisiv. Istoria meciului 5 s-a scris în sfertul 3, când U-BT a reușit să facă o diferență de 17 puncte (28-11). Astfel s-a desprins la 20 de puncte înaintea ultimului sfert, după ce la pauza mare a plecat la cabine cu 38-35. În ultimele 10 minute, diferența a trecut de 20 de puncte, dar formația clujeană nu a mai forțat din momentul în care a știut că a câștigat titlul. Astfel, la final s-a „oprit” la 19 puncte: scor 86-67. Lituanianul Donatas Tarolis a fost cel mai bun om de pe teren, cu 24 de punctre. Cluj a terminat cu 60% la 2 puncte și cu 46% la 3 puncte. De partea cealaltă, Oradea a avut 53% la 2 puncte și 26% la 3 puncte.  Citește și: Patricia Țig, hotărâtă să ajungă departe la Bad Homburg! Victorie cu Barthel în primul (...)

cititi articolul complet în Gazeta de Sud

PUBLICITATE (daca politic, nu reprezinta pozitia Ziar.com):

Trimite Email

S-au închis afaceri. Sute de firme din Dolj au fost radiate
Pandemia a făcut ravagii în rândul firmelor. Unele afaceri s-au închis din cauza situației cauzate (...)
50.000 de lei- cea mai mare amendă dată de poliţiştii locali gorjeni
Cea mai mare amendă aplicată de Poliția Locală din Târgu Jiu a fost de 50.000 de lei. Este (...)
CEO produce cu 6 grupuri energetice
Complexul Energetic Oltenia (CEO) a ajuns să livreze un sfert din energia electrică necesară la (...)
[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]

|  Stabiliti un link   |  Trimite Email     RSS
ZIAR.COM : toata presa online . portal de ziare romanesti si stiri de ultima ora

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile portalului Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină, sau pagina facebook corespunzătoare pentru comentariile cititorilor.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2020 DIRECTWAY