ZIAR.COM : toată presa online . ziare, știri și video de ultimă oră

ZIAR.COM : ziare si stiri. Ce ziar doriti ?

ZIARE | STIRI | TV 14 mai 2021

Gazeta de Sud [4/05/2021]

A dat totul, dar fără rezultat! Simona Halep, eliminată în optimi de Mertens

Mult de muncă pentru nimic! Simona Halep a fost învinsă, marţi după masă, la Madrid, de belgianca Mertens, în optimile competiţiei, după un meci extrem de disputat, plin de tensiune şi de puncte incitante. Sportiva noastră, ultima campioană de la Wimbledon, a luptat timp de două ore şi 36 de minute în faţa unei jucătoare care, înainte de acest meci, nu avea prea multe reuşite în faţa româncelor. Înfrângerea este cu atât mai dureroasă cu cât sportiva noastră a condus cu 1-0 la seturi şi părea să aibă meciul în mână. După ce şi-a făcut prima servă a meciului, Halep a devenit agresivă, iar Mertens a cedat pentru prima dată avantajul. Sportiva lui Darren Cahill s-a distanţat la 3-1, iar setul părea să intre în contul ei. Doar că, belgianca a revenit, a forţat cu mingile scurte, care de cele mai multe ori i-au ieşit, şi a restabilit egalitatea la trei. Acest lucru se pare că a deranjat-o pe Simona, care a luat din nou avans pe tabelă chiar pe serva adversă şi nu a mai cedat iniţiativa în primul set (6-4). Simona a început slab, Mertens a profitat Începutul actului secund a fost mult mai greoi pentru Halep, care, pe lângă faptul că nu a avut replică pe primul serviciu al adversarei, a cedat şi un break. A fost momentul în care propriul serviciu nu a mai funcţionat de ambele părţi şi s-a mers apoi din break în break până la scorul de 3-2. Simona a reuşit, într-un sfârşit, să servească excelent, iar egalitatea s-a ivit, din nou, pe tabela de la Madrid. Mertens a încercat să dea o replică solidă prin loviturile de forehand, iar Simona nu a avut „răspuns“. După ce a obţinut un nou break (4-3), a urmat o cădere inexplicabilă a numărului 3 mondial, iar belgianca a trimis meciul în prelungiri. Acolo, Simona şi-a pierdut concentrarea, dar şi, în special, încrederea, iar meciul a ajuns în decisiv după 7-5. Pur şi simplu mai bună în acest meci Setul (...)

cititi articolul complet în Gazeta de Sud

PUBLICITATE (daca politic, nu reprezinta pozitia Ziar.com):

Trimite Email

Accident soldat cu patru morți pe DN 13
Patru persoane și-au pierdut viața în această dimineață în urma coliziunii frontale între un (...)
Coliziune între o cisternă încărcată cu combustibil și un TIR
O cisternă încărcată cu motorină şi benzină a fost implicată, vineri dimineaţă, într-un accident pe DN (...)
Relaxarea restricțiilor antiepidemice vor fi aprobate de Executiv
Comitetului interministerial pentru revenirea la normalitate și Comitetului Naţional pentru (...)
[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]

|  Stabiliti un link   |  Trimite Email     RSS
ZIAR.COM : toata presa online . portal de ziare romanesti si stiri de ultima ora

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile portalului Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină, sau pagina facebook corespunzătoare pentru comentariile cititorilor.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2020 DIRECTWAY